Сьогодні – Всесвітній день серця

Сьогодні – Всесвітній день серця. Його відзначають протягом останніх 20 років, щоб привернути увагу до здоров’я серця. Адже серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності у світі.
Серцево-судинні захворювання це – ішемічна хвороба серця (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск, захворювання периферичної артерії, ревматична хвороба серця, серцева недостатність тощо.
Лише за перше півріччя 2020 року в Україні хвороби кровообігу стали причинами смерті 227,8 тис. осіб, з яких загибель майже 158 тис. осіб спричинила ішемічна хвороба серця (https://bit.ly/33L9o1e). Раніше вважали, що найвищий відсоток смертності від серцево-судинних захворювань у чоловіків. Хоча статистика-2019 говорить, що хвороби кровообігу спричинили смерть 942,2 тис. чоловіків і понад 1 млн жінок (https://bit.ly/347r8V5). До речі, в Америці у межах проєкту “The Heart Truth” виділили навіть Червону сукню як національний символ жінок та серцевих захворювань. Символ створено, щоб підкреслити, що хвороби серця не є виключно хворобами чоловіків.
 В Україні профілактика та лікування серцево-судинних захворювань – в окремому фокусі Програми медичних гарантій. Пацієнти, які мають симптоми або вже діагностоване серцево-судинне захворювання, або намір запобігти виникненню цих захворювань, перш за все мають звертатись до свого сімейного лікаря. Звичайно, якщо мова не йде про стан, який загрожує життю. Тоді потрібно викликати швидку.
 Лікар первинної ланки надає низку послуг для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань. Зокрема, це – вимірювання артеріального тиску, оцінка загального серцево-судинного ризику за шкалою SCORE, електрокардіограма, аналіз крові на загальний холестерин, швидкий тест на тропонін. За потреби ваш лікар випише вам направлення на консультацію до кардіолога або на ультразвукове дослідження серця.
 Дієвим способом контролю серцево-судинних захворювань є безперервне медикаментозне лікування. Саме для цього працює програма «Доступні ліки». Лікар виписує електронний рецепт, пацієнт – отримує потрібні йому ліки безоплатно або з невеликою доплатою. На сьогодні програма “Доступні ліки” передбачає 200 лікарських засобів для лікування серцево-судинних захворювань.
 Варто згадати, що лікування інфаркту та інсульту є пріоритетними послугами в Програмі медгарантій-2020. Прочитати про медичну допомогу при гострому мозковому інсульті можна тут ➡ https://bit.ly/3mKnKI6, при гострому інфаркті міокарда ➡ https://bit.ly/3kWHBSF.
Але краще попередити розвиток важких хвороб, ніж долати їх наслідки. Найчастіше причинами серцево-судинних захворювань є наша власна поведінка і шкідливі звички: куріння, надмірне вживання алкоголю, брак фізичної активності, нездорове харчування. Змінивши спосіб життя, можна уникнути ризику серцево-судинних хвороб. Бажаємо всім мати здорове серце!